Primena Zakona o sprecavanju zlostavljanja na radu – prevencija i procesuiranje mobinga kod poslodavca

Obuka je interaktivna i praktična..

Nakon kratkog uvodnog dela o pravnom, socijalnom i emocionalnom okviru Zakona u našoj praksi, pristupiće se analizi Zakona, posebno odredaba koje se odnose na prepoznavanje, prevenciju i procesuiranje mobinga kod poslodavca, sa ciljem sticanja veštine posredovanja i uspešnog okončanja spora, kao i disciplinski postupak u slučaju sumnje na zloupotrebu prava na zaštitu. Stvarnost ukazuje da imamo podjednak broj slučajeva stvarnog mobinga kao i zloupotreba prava na zaštitu.

Posebna pažnja biće posvećena razlikovanju između mobinga i konflikta, koji je uobičajen za timski rad i može biti i konstruktivan, ako se preusmeri na odgovarajuć način, zašta postoje oprobane metode, koje će biti obrađene. U protivnom prerasta u mobing, koji je tek destruktivan i štetan, posebno za produktivnost zaposlenih.

Nakon kratke pauze, u drugom delu predviđen je praktičan rad – kroz simulacije slučaja, od identifikacije mobinga, do okončanja postupka sporazumom, sa vežbom formulisanja win-win sporazuma. Posebno će biti obrađena uloga lica za podršku u prevenciji spora.

Zbog aktivnog učešća neophodno je da svaki učesnik ima Zakon o sprečavanju zlostavljanja na radu i Pravilnik. Nekoliko dana pre održavanja obuke svi učesnici će dobiti i Zakon i pravilnik.

Po završenoj obuci, učesnici odnosno HR sektor, bi zadržali kontakt sa predavačima, u smislu konsultacija u svim spornim situacijama, kako bi se pravilno procesuirale i okončale na obostrano zadovoljstvo – i žrtve i poslodavca i mobera, kod koga nije cilj samo kazniti, svrha je da sam shvati nužnost promene svoje ružne, zlostavljačke prirode!

 

Mesto održavanja: u prostorijama klijenta